Zelený čaj a hubnutí

Zelený čaj patří bezpochyby mezi vůbec nejoblíbenější čaje. Účinky zeleného čaje na lidské zdraví jsou známy již po bezpočet generací a staletí. Pokud jde o konkrétní účinky pití zeleného čaje, tak nejde pouze o to, že se zeleným čajem prakticky nelze předávkovat a je doporučován, s nadsázkou řečeno, v neomezené míře, ale i o jeho překvapivé účinky na lidský organismus.

Zelený čaj jako bojovník proti nemocem

Zelený čaj dokáže udržet naši mysl svěží a ve střehu v mnoha situacích, kdy se již o slovo říká urputná únava. Zejména v posledních letech se o zeleném čaji mluví jako o mocném pomocníkovi v boji s obezitou a civilizačními chorobami. Zejména pokud jde o hubnutí je pití zeleného čaje opravdu účinné po všech stránkách (zlepšení metabolismu, výrazné zlepšení nálady a psychické pohody, osvěžení mysli). Hubnutí a zelený čaj jsou tak velmi dobří partneři. Pokud potřebujete před letní sezonou, nebo po vánočních svátcích, sundat nějaké to kilo navíc, tak je pro vás pití kvalitního sypaného zeleného čaje dobrou volbou. Oproti tabletkám má zelený čaj drtivé množství výhod a žádné vedlejší účinky. Navíc tabletky na hubnutí obvykle obsahují extrakt ze zeleného čaje jako svou hlavní účinnou složku. A proč nepít rovnou čistý přírodní zdroj a nešpinit si organismus chemickými přísadami.

Samozřejmě je nutné zmínit fakt, že pouhé pití zeleného čaje nestačí. Zelený čaj je výborný pomocník, ale nejedná se o kouzelníka. Pokud se tedy budete vytrvale přecpávat, bez fyzické aktivity a se špatným životním stylem, tak vám bohužel ani litry zeleného čaje nepomohou. Proces hubnutí je totiž poněkud složitější a nelze se soustředit pouze na jednu složku.

Obecně platí, že zelený čaj zčásti zmírňuje nutkání na sladkosti a jídlo. To je dáno jeho schopností výrazně zlepšit inzulinovou citlivost našeho organismu. S tím jde ruku v ruce fakt, že zelený čaj dokáže nastartovat účinné spalování tuků, a zároveň pozitivně přispívá ke schopnosti zahřívání. Tělo, které se zahřívá pak bere energii z tuků. Vhodně nastavený metabolismus pak spustí proces úbytku tuků a ím zdravého hubnutí (bez ztráty svaloviny).

Zelený čaj a spalování tuků

Zajímavé je porovnání účinku pití zeleného čaje na spalování tuků při cvičení. Dle některých zdrojů se při fyzické aktivitě a pití zeleného čaje zvýší účinnost spalování tuků až po polovinu, což už je hodně znát. Při otázce, jak dosáhnout spalování tuků při pití zeleného čaje je na místě zdůraznit, že jsou zapotřebí dvě věci. První z nich je pravidelná fyzická aktivita. Ideální pro hubnutí a přirozené tvarování postavy je běh. Jedná se pro člověka o nejpřirozenější pohyb. Navíc ho zvládne úplně každý. Hlavní je mít kvalitní běžeckou obuv a běhat po měkkém terénu (příroda, stezky, polní cesty) a vyhýbat se betonu. A druhou důležitou věcí je samotný zelený čaj. Ten by měl být kvalitní a čerstvý. Zapomeňte na pytlíkované čaje z hypermarketu. Tento prach má ke kvalitnímu čaji opravdu daleko. Obvykle se jedná o podřadné čaje z Cejlonu, v lepším případě natrefíte na horší třídy známého zeleného čaje Gunpowder z Číny. Doporučujeme pít pouze kvalitní sypané čaje. Příprava není tak snadná jako vhození pytlíku do vody, nicméně pití čaje je určitým druhem obřadu a kvalitní čaj si kvalitní přípravu zaslouží.

Co se týče míry pití zeleného čaje, tak ta je prakticky neomezená. Podle kvality čaje se dá říci, že za den bysme neměli překročit zhruba 1 litr vypitého čaje. není vhodné pít čaj ve večerních hodinách. Důvod je nasnadě; zelený čaj má výrazné osvěžující účinky. Mohlo by se vám snadno stát, že po večerním popíjením zkrátka neusnete. Ideální je dopít zelený čaj zhruba 6 hodin před ulehnutím.

Příprava zeleného čaje

Příprava zeleného čaje je poměrně snadná. Je vhodné použít odstátou vodu bez chloru, případně kvalitnější balenou vodu. Teplota vody pro louhování čaje se pohybuje od 60°C do 95°C, záleží na přesném druhu čaje a pořadí nálevu. Nedoporučujeme vodu uvést do varu a poté čekat na zchlazení. Lepší je vodu sledovat s teploměrem. Bez něj je to těžší, nicméně například teplotu 80°C zjistíte tak, že se voda pomalu začíná vlnit a tvoří se bublinky. Zelený čaj má tu výhodu, že z něj lze připravit více nálevů. Většina lidí je zvyklá čaj důkladně osladit. U zeleného čaje je však toto zcela zapovězeno. Čaj se pije bez sladidel, mléka a podobných přísad. Jedině tak si vychutnáte jeho skvělou chuť a vůni.

Plného účinku pití zeleného čaje pro spalování tuků dosáhneme pouze při pití sypaného čaje. Pití nápojů s obsahem zeleného čaje nemá na hubnutí vliv. Katechiny, které jsou pro proces spalování tuků nezbytné, totiž v dostatečném množství obsahuje pouze čerstvý sypaný čaj.

Kvalitní sypaný čaj, který pomáhá se spalováním tuků, můžete jednoduše zakoupit na internetu v obchodech s čajem. I zde je však nutné pečlivě vybírat. Kvalitní eshop poznáte podle toho, že sypané čaje balí do neprodyšných metalických obalů, které nepropouštějí vlhko a světlo. Balení čajů do papírových pytlíků, nebo dokonce do průhledných sáčků, je zcela nepřijatelné.

Mao Feng

Dostali jste chuť na kvalitní sypaný čaj z Číny? Nakupte jej pohodlně a hlavně levně na internetu -> obchod s čajem. Případně načerpejte informace o čaji na tomto webu nebo objevte další čaje online.


Kde koupit kvalitní sypaný čaj?
© 2011-2024 www.maofeng.cz • Zelený čaj a hubnutí